بعد از ۱۲ سال بیگل-۲ پیدا شد

مریخ نشین بیگل-۲ متعلق به آژانس فضایی اروپا که از سال ۲۰۰۳ در مریخ ناپدید شده بود ، بعد از ۱۲ سال بالاخره در تصاویری که توسط مدارگرد شناسایی مریخ(MRO) گرفته شده است شناسایی شد.

مجموعه ای از سه تصویر با وضوح بالا نشان می دهد بیگل-۲ در سطح سیاره سرخ فام مریخ مستقر است. این تصاویر بخشی از اسرار  آنچه رخ داده  است را آشکار کرد. این تصاویر نشان می دهد که کاوشگر در ۲۵ دسامبر ۲۰۰۳ به سلامت بر سطح مریخ فرود آمده و صفحات خورشیدی آن به طور کامل باز شده است.

بیگل ۲ که در بریتانیا ساخته شده بود کمتر از ۷۰ کیلوگرم وزن و ۶۴ سانتیمتر طول دارد.
این کاوشگر قرار بود در ساعات اولیه ۲۵ دسامبر ۲۰۰۳ وارد جو مریخ شود و هفت دقیقه بعد بر سطح آن فرود آید. بیگل به چتر نجات و کیسه های گاز مجهز بود تا از شدت ضربه آن به سطح مریخ کاسته شود. انتظار می رفت بیگل پس از فرود بلافاصله با ارسال پیامی به زمین گردانندگان را از سلامت خود مطلع کند. اما تمام تلاش ها برای دریافت سیگنال از این مریخ نشین با شکست مواجه شد.
اکنون  بعد از گذشت ۱۲ سال از فرود این مریخ نشین بر سطح مریخ  تصاویری از آن توسط مدارگرد شناسایی مریخ گرفته شد.

مارک سیمز از تیم مدیریت این ماموریت می گوید: “من خوشحالم که بیگل-۲در نهایت بر روی مریخ پیدا شد. در هر کریسمس به این فکر می کردم که در سال ۲۰۰۳ چه اتفاقی برای بیگل-۲ رخ داده است. اما همیشه امیدوار بودم اسرار این معما روزی حل شود. این تصاویر نشان می دهد که ما تا حدودی به اهداف خود نزدیک شده بودیم.”

 

_80214104_80214103

PIA19107_ip

_80304473_main

 

منبع:jpl.nasa.gov

درباره: روابط عمومی پرتال

انتشار این مطلب در:

یک دیدگاه