احکام نجومی که جزء  قديمي ترين علوم بشريت بوده  توانسته  تا به امروز زنده بماند اگرچه در حال حاظر وضيعت خوبي ندارد و مورد تاييد جوامع علمي (دانشگاهي)  نمي باشد و به عنوان يک علم کاذب(pseudo science  )  شناخته شده است. از سوي ديگر بايد توجه داشت که دانشمندان بزرگ در قديم، از جمله  ابوريحان بيروني  و  خواجه نصرالدين طوسي و غيره با اين علم سروکار داشته اند. نمونه اي از اين امر به قرار زير است:

 

اين جدول يک طالع قديمي است که مربوط به  تعيين زمان سعد براي ساختن شهر بغداد در سال  145  قمري  (141 شمسي) (762 ميلادي) مي باشد  و از کتاب  ” تاريخ نجوم اسلامي” (کرلو الفنسو نلينو استاد دانشگاه مصر ودانشگاه پالرمو ايتاليا) اقتباس شده است .

 

پاراگراف  زير  رونوشتي  از اين کتاب است:

 

… چون منصور در سال 145  (762) ساختن شهر بغداد آغاز کرد ” شالوده شهر را در وقتي ريخت که نوبخت منجم و ما شا ءالله بن ساريه اختيار کرده بودند ” و اين که ( ص 241) کساني که نقش شهر را ريختند اين کار را ” با حضو ر نوبخت و ابراهيم بن محمد الفزاري و الطبري که منجم و حسابگر بو دند ” به انجام رسانيدند . ونيز بيروني در الآ ثار البا قيه  ص 270 تا 271 آ ورده است که آغاز بنا در روز بيست و سوم  ماه تموز سال 1074 پس از اسکندر بوده و نوبخت وقت مناسب را اختيار کرده بوده است . سپس بيروني نوشته است که هيئت فلک در آن وقت بر اين صورت بوده است …

____________________________________________________________________________________________

از آن جايي که احکام نجومی هيچ پايه علمي مورد قبول جوامع علمي ندارد و نيز مدارک کافي جهت اثبات صحت آن وجود ندارند  لذا اين علم بيشتر با چشم خرافات به آن نگريسته مي شود. البته بايد توجه داشت که نظر جوامع علمي مبتني بر هيچ تحقيقات گسترده اي و هيچ مدارک قانع کننده اي نمي باشد. از سوي ديگر،  بايد تا حدودي به جوامع علمي هم حق داد زيرا طرفداران  علم احکام نجومی  نتوا نستند يک پايه علمي قانع کننده يا مدارک کافي جهت اثبات صحت اين علم ارائه دهند.

 

 نظريه “اصل موازات”  يک پايه علمي براي اين علم فراهم مي کند  ولي اين به معني تأييد  همه قوانين طالع  بيني  که امروز رايج هستند نيست.  صحت اين قوانين رايج  بايد توسط  مدارک آماري  و  قانع کننده اي تأييد شوند.  اين محقق که طي سي سال گذشته درباره احکام نجومی تحقيقاتي داشته  قمست هايي  از  احکام نجومی كه از  لحاظ تحقيقات آماري و نظريه احتمالات نتايج خوبي مي دهند را در اين جا  ارائه  مي دهد.

 

از ديدگاه نظريه اصل موازات،  احکام نجومی در زير مجموعه اين اصل قرار ميگيرد و لذا از لحاظ تئوري يك علم قابل اجرا بوده و مستحق يك تحقيقات همه جانبه از طرف جامعه علمي مي باشد. در حال حاضر مدارك آماري زيادي توسط اين محقق جمع آوري شده است كه به طرفداري از احکام نجومی حكم ميكند. البته هدف از جمع آوري اين مدارك اثبات يكي از كاربردهاي اصل موازات بوده است.  يكي از اين مدارك كه مربوط  به پيش بيني زمين لرزه ها است  به صورت يك مقاله علمي  در بيست و يكمين گرد همايي علوم زمين (بهمن 1381) در تهران و در هجدهمين  كنفرانس بين المللي علوم  زمين  در كشور استراليا  ( تير ماه 1385) مورد قبول واقع گرديد.

اكنون سعي بر اين است كه   نظريه اصل موازات براي زندگي انسانها بكار گرفته شود. يعني ما بر اساس اصل موازات و با يك روش خاص از نظم منظومه شمسي كه در حركت سيارات منعكس مي باشد جهت پي بردن به نظم روند زندگي يك انسان استفاده مي كنيم. ما اينجا كار خود را روي نظم تحولات بر محور زمان متمركز مي کنيم (يعني بيشتر با زمان وقوع رويداد ها سروکار داريم) و سعي مي کنيم به نظم تحولات در زندگي خود و ديگران پي ببريم.

 

روشي كه اينجا ارائه ميگردد بسيار ساده است  زيرا همه محاسبات نجومي از قبل آماده گرديده و به صورت تقويهاي نجومي  گرافيكي ارائه مي شوند تا شما بتوانيد با رعايت چند اصل، اين تقويهاي نجومي را كه كاربرد روزمره دارند براي خود و ديگران تعبير و تفسير كنيد  و از اين طريق بيشتر از نظم زيباي عالم كه نيز در زندگي هر انسان وجود دارد آگاه شويد. توجه داشته باشيد كه هدف اين نيست چيزي با دقت زياد پيش بيني كنيم (اگر چه از لحاظ تئوري اين امر امكان پذير است)، هدف نهايي اين است كه از اين طريق در درك عميق تر جهان بيني اصل موازات كمكي شده باشد و به معنویت شما افزوده شود.

 

        در زیر نمونه ای از این تقویم های نجومی گرافیکی دیده میشود.

منبع: astrology

By روابط عمومی پورتال

روابط عمومی پورتال الکترونیکی نجوم

پست های مرتبط

یک دیدگاه