با موافقت دولت آمریکا، عمر عملیاتی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)‌ برای چهار سال بیشتر از زمان تعیین شده اولیه یعنی تا سال 2024 افزایش پیدا کرد.
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ساخت ایستگاه فضایی از سال 1998 آغاز و نخستین فضانوردان در سال 2000 در آن مستقر شدند؛ ایستگاه با هزینه 100 میلیارد دلاری و همکاری 15 کشور مختلف ساخته شده و پایگاه تحقیقاتی در مدار زمین محسوب می‌شود.
مطالعات صورت گرفته توسط شرکت بوئینگ نشان می‌دهد که ساختار این پایگاه مداری و بخش‌های سخت‌افزاری آن تا سال 2028 از کارآیی مطلوبی برخوردار خواهد بود.
کاخ سفید با هدف حفظ این پایگاه فضایی، موافقت خود را با افزایش عمر عملیاتی ISS بمدت چهار سال دیگر یعنی تا سال 2024 اعلام کرد.
با این تصمیم، ناسا زمان بیشتری برای توسعه فناوری‌های مورد نیاز برای مأموریت سرنشین‌دار به مریخ پیدا می‌کند؛ همچنین حفظ ایستگاه فضایی در مدار زمین تا سال 2024 فرصت مناسبی را برای شرکت‌های تجاری و محققان فراهم خواهد کرد.
شرکت‌های تجاری و محققان از شرایط منحصر بفرد محیط میکروگرانشی ایستگاه فضایی برای انجام آزمایشات، توسعه محصولات و فناوری‌های جدید از جمله داروها و ماهواره‌های کوچک استفاده می‌کنند.
«بیل گرستنمایر» از مدیران ناسا تأکید کرد: افزایش عمر عملیاتی ایستگاه فضایی، تصمیم انفرادی دولت آمریکا نبوده و سایر شرکای بین‌المللی نیز از این تصمیم استقبال کرده‌اند.
سهم ناسا برای استفاده و نگهداری از ایستگاه فضایی در ارتفاع 400 کیلومتری بالای زمین، سالانه سه میلیارد دلار است که نیمی از این هزینه‌ها برای انتقال فضانوردان و محموله‌های باری صرف می‌شود؛ اما تصمیم برای افزایش عمر عملیاتی ایستگاه فضایی نیازمند تصمیم‌گیری جدی ناسا در خصوص بودجه است که باید به تأیید کنگره برسد.


ایستگاه فضایی بین‌المللی، پایگاهی در فضا برای تسهیل سفر به مریخ

By روابط عمومی پورتال

روابط عمومی پورتال الکترونیکی نجوم

پست های مرتبط

یک دیدگاه