اخترشناسان با ترکیب اطلاعات تلسکوپ‌های هابل و کک، دورترین کهکشان شناخته‌شده را در فاصله 13.1 میلیارد سال‌نوری و زمانی که عالم 700 میلیون سال عمر داشت، شناسایی کرده‌اند.

این کهکشان که با نام z8_GND_5296 شناخته می‌شود، نخستین بار در پروژه نقشه‌برداری کندلز متعلق به تلسکوپ فضایی هابل شناسایی شد و اخترشناسان دانشگاه تگزاس – آستین از میان یکصدهزار کهکشان مشاهده‌شده در این نقشه‌برداری، آن را برای مطالعه بیشتر با تلسکوپ 10 متری کک1 در موناکی هاوایی انتخاب کردند

پرتوهای دریافتی از این جسم دارای طول‌موج بسیار بلند و در محدوده نور فروسرخ بودند و این نشان‌دهنده آن بود که این جسم به خاطر فاصله بسیار دور و انبساط عالم، دچار انتقال به سرخ شدیدی شده است. اخترشناسان توانستند مقدار این انتقال به سرخ را 7.51 اندازه‌گیری و فاصله آن را از زمین 13.1 میلیارد سال‌نوری تعیین کنند. ( هر سال نوری فاصله‌ای است که نور با سرعت 300هزار کیلومتر بر ثانیه در مدت یک سال طی میکند که مقدار آن حدود ده‌هزار میلیارد کیلومتر است). با توجه به آن‌که عمر عالم 13.8 میلیارد سال تخمین زده می‌شود، تصویر این کهکشان مربوط به زمانی است که عالم 700 میلیون سال عمر داشته و فقط 5درصد از سیر تحول خود را پیموده بود. به عبارت دیگر، این تصویر مربوط به مراحل اولیه شکل‌گیری یکی از نخستین کهکشان‌های عالم است و به همین دلیل، بررسی دقیق آن برای اخترشناسان بسیار اهمیت دارد.

 

By روابط عمومی پورتال

روابط عمومی پورتال الکترونیکی نجوم

پست های مرتبط

یک دیدگاه