تصویر جدید ارسالی از یک دوربین تلسکوپی که حول مریخ می‌شود، کاوشگر «فرصت» ناسا را در حال فعالیت بر «پشته موری» (Murray Ridge) و بدون وجود هیچ دهانه برخوردی در مجاورت آن به نمایش می‌گذارد.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دوربین «آزمایشگاه علمی تصویربرداری با تفکیک‌پذیری بالا» (HiRISE) که روی «مدارگرد اکتشافی مریخ» نصب است، در تصویر ارائه‌شده، فرصت را به نمایش می‌گذارد.
سنگی موسوم به «جزیره اوج» در ماه ژانویه سال جاری میلادی در کنار «فرصت» رصد شد، در حالی که چند روز پیش از آن، چنین صخره‌ای وجود نداشت. پس از آن، محققان با استفاده از دوربین HiRISE مشاهدات جدید را برای بررسی احتمال حفاری یک دهانه برخورد جدید توسط یک شی فضایی در نزدیکی فرصت و پرتاب‌کردن این صخره به مکان جدیدش، برنامه‌ریزی کردند.
در این تصویر که در 14 فوریه سال جاری میلادی گرفته شده، هیچ دهانه برخورد جدیدی مشاهده نمی‌شود اما مشاهدات فرصت، معمای «جزیره اوج» را با یافتن محل برخورد، شکستن و حرکت این سنگ توسط چرخ یک کاوشگر حل کرده است. «پشته موری» بخشی از لبه غربی «دهانه ایندیور» است؛ این دهانه میلیاردها سال قدمت دارد و قطر آن 22 کیلومتر گزارش شده است.
آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا ماموریت فرصت را مدیریت می‌کند.

سرویس: علمي و فناوري – علم و فناوري جهان
کد خبر: 92120401739

By روابط عمومی پورتال

روابط عمومی پورتال الکترونیکی نجوم

پست های مرتبط

یک دیدگاه