بر اساس مطالعات جدید، رخداد نوعی پدیده‌ آب‌وهوایی فضایی که در حواشی حباب مغناطیسی زمین موسوم به «مغناطوسفر» معمول است، دارای عواقب ناخوشایندتری برای سیاره ناهید خواهد بود.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انفجارات غول‌پیکری موسوم به «ناهنجاری‌های جریان داغ»، می‌توانند از کل ناهید بزرگ‌تر باشند و چندین بار در روز رخ دهند.
گلین کولینسون ، دانشمند علوم فضایی مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، گفت: این انفجارات نه تنها عظیم هستند، بلکه چون ناهید دارای میدان مغناطیسی برای حفاظت از خودش نیست، آن‌ها درست بر فراز این سیاره رخ می‌دهند و می‌توانند کل آن را ببلعند.
این مطالعه بر اساس آزمایشات سامانه «ونوس اکسپرس» متعلق به آژانس فضایی اروپا انجام شد و نتایج حاصل میزان بزرگی و مکرربودن این نوع آب‌و‌هوای فضایی در سیاره مزبور را نشان می‌دهند.
زمین توسط مغناطوسفرش از بادخورشیدی تابشی مداوم حفاظت می‌شود، اما ناهید از چنین شانسی برخوردار نیست و تنها حفاظ آن در مقابل باد خورشیدی، لایه بیرونی باردار جوی موسوم به «یونسفر» است؛ با این حال، ناهنجاری‌های جریان داغ می‌توانند اختلالات قابل‌توجه و در مقیاس سیاره‌ای را خلق کنند و یونسفر را از سطح این سیاره حذف کنند.
جزئیات این مطالعه در Geophysical Research منتشر شد.

سرویس: علمي و فناوري – علم و فناوري جهان
کد خبر: 92120401616

By روابط عمومی پورتال

روابط عمومی پورتال الکترونیکی نجوم

پست های مرتبط

یک دیدگاه