دانشمندان موزه ملی تاریخ دانمارک از وجود دلایل دیگری به جز گازهای گرم کننده جهان به عنوان دلیل یخ نزدن زمین در میلیاردها سال پیش و در زمان سردتر بودن خورشید خبر دادند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابر دوران ائون آرکئن در حدود ۲.۵ تا چهار میلیارد سال قبل، پیش از ظاهر شدن اولین نشانه های پیشرفته حیات در زمین، خورشید تنها از ۷۰ درصد از درخشش امروزی خود برخوردار بود که به معنی دریافت گرمای کمتر در زمین و امکان انجماد آن بوده است.

 

با این حال، سنگ های باستانی در «ایسوا» در نزدیکی سواحل جنوب غرب گرین لند نشان دهنده وجود آب مایع و حتی حیات بر روی زمین در حدود ۳.۸ میلیارد سال قبل است.

 

از این رو دانشمندان بر این باورند که زمین در آن زمان باید در جایی میان نقطه انجماد و نقطه جوش آب قرار داشته و احتمالا به دمای امروزی بسیار نزدیک بوده است.

 

تناقض میان زمین منجمد که در آن سال ها به نظر باید وجود می داشت و دمایی که زمین از آن برخوردار بود، به عنوان «تناقض ضعیف خورشید جوان» خوانده می شود.

 

تاکنون ایده آل ترین توضیح برای این معما این بود که در آن زمان، تمرکز بیشتری از گازهای گلخانه ای مانند دی اکسیدکربن در جو به نسبت امروز وجود داشته است. این گازها با جذب حرارت خورشید، به گرم شدن زمین کم می کنند.

 

اما برای توضیح تناقض ضعیف خورشید جوان توسط این گازهای گلخانه ای، تمرکز آنها باید بسیار بالا بوده و در خاکها و رسوبات کهن ثبت می شد.

 

اکنون دانشمندان با بررسی سنگ های نسبتا بکر گرین لند دریافته اند که هیچ گواهی مبنی بر وجود چنین میزانی از گازهای گلخانه ای در آن زمان برای توضیح این فرضیه وجود ندارد.

 

توجیه جایگزین دیگری که برای این فرضیه ارائه شده بر این اساس است که در تاریخ اولیه زمین، قاره های کمتری وجود داشته و این حجم کم خاک به معنی پوشش ابری کمتر بوده است.

 

در نتیجه این که زمین پوشیده از اقیانوس، تاریکتر و قادر به جذب حرارت بیشتر بوده است.

 

این نتایج در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

به نقل از : شبکه ی اینترنتی آفتاب

By روابط عمومی پورتال

روابط عمومی پورتال الکترونیکی نجوم

پست های مرتبط

یک دیدگاه